Měníme obaly, aneb hliník se odstěhoval do Humpolce
Milí naši,
jak jsme dopředu loňský rok avizovali, měníme hliníkové obaly za nové. Důvodů bylo několik. Zdálo se nám, že kvalita hliníkových obalů poslední rok klesala. Museli jsme vyřazovat více kelímků pro ostré okraje a promáčkliny. Dodavatel však trval na tom, že je kvalita stejná a nijak to s námi neřešil. Druhým důvodem byla měkkost hliníku, kvůli které jsme museli hodně již hotových výrobků dávat do slevy, protože se někde kelímek při manipulaci ťuknul. Co se týče recyklace, je hliník skvělý materiál, dá se recyklovat donekonečna, ale jeho výroba je dosti neekologická, protože při ní vzniká mnoho odpadu. Tyto důvodu nás dovedly k rozhodnutí vyměnit hliník za nový materiál.
Zvažovali jsme vše. Sklo je křehké, těžké, objemné a drahé, proto v něm necháme jen vybrané produkty. Plast je sice dobře recyklovatelný a velmi levný, ale přišlo nám nevhodné dávat naše čisté produkty do plastu z ropy. Papírové obaly jsme také zkoušeli, zde byl problém s tím, že se velmi snadno promastily, přestože měly vnitřní vrstvu z voskovaného materiálu. Hledali jsme dodavatele ekologických obalů až na Floridě, v Kanadě a jinde ve světě, až jsme shodou náhod narazili na slovenskou firmu, která vyrábí obaly z vlastního patentovaného ekologického materiálu NonOilen®. Jde o jediný certifikovaný bioplast na trhu, který obsahuje jen polymery na bázi přírodních látek s přídavkem pouze ekologických aditiv. Jde o ekologicky udržitelnou alternativu, která umožňuje nahradit plasty vyrobené z ropy. Rozkládá se beze zbytků a bez tvorby mikroplastů na netoxické složky.
Zdroj zde.
Další výhodou oproti ostatním bio plastům je teplotní stabilita. Kelímky je možno omývat i vroucí vodou o teplotě 100 °C.
Jak obal recyklovat?Pokud se Vám kelímek na nic nehodí, sundejte z něj etikety a ty vyhoďte do plastu. U etiket také hledáme vhodnou ekologickou alternativu, bohužel zatím bez úspěchu. Papírové etikety se velmi snadno zamastí a nejsou tak stabilní jako plastové. Samotný kelímek můžete hodit do hnědé popelnice na bioodpad, kterou lze vyřídit na místním obecním úřadu. Někde lze třídit bioodpad do velkoobjemových kontejnerů, které jsou přistavovány v předem stanovených termínech. Do nich můžete vyhodit kelímky i třeba nahromaděné domácí zbytky. Veškeré informace by vám měli dát zaměstnanci vaší obce nebo konkrétního městského úřadu. Další možností je svoz bioodpadu do sběrných dvorů. V neposlední řadě je zde i alternativa kompostování v rámci komunitních zahrad. Ve velkých městech jde už také o poměrně běžnou praxi. V Praze je hned několik takových možností (například Prazelenina a KomPot) a jako bonus si zde můžete i něco vypěstovat (zdroj zde). Pokud máte domácí kompost a drtičku, můžete si kelímky kompostovat i doma. Grafika níže zobrazuje kompostování pomocí drtičky. Možný je i rozklad bez drtičky, který ale prodlouží dobu rozkladu na více než 1 rok.
Ještě jedna změna nás čeká a to změna gramáže u šampuků. Do nových kelímků nám 10 a 100 g velikosti neseděly dobře, proto postupně přejdeme na velikost 20 a 130 g. Střední 45 g šampuk zůstává :). Přechod na nové kelímky bude postupný. Potřebujeme spotřebovat staré kelímky i staré etikety, abychom zbytečně neplýtvali.
Věříme, že náš výběr obalů oceníte. Nejsou sice tak krásné jako stříbrný lesklý hliník, ale mají mnoho jiných a důležitějších benefitů.
S láskou Medarek